Home page > Město Brandýs nad Labem - Stará Boleslav

Město Brandýs nad Labem - Stará Boleslav

Město Brandýs nad Labem – Stará Boleslav, město dvou měst

Město, rozložené po obou březích řeky Labe v těsné blízkosti pražské aglomerace, je společensky i ekonomicky významným centrem Středočeského kraje, žije zde přes 17 tisíc obyvatel.

Město vzniklo roku 1960 sloučením do té doby dvou samostatných historicky významných měst, historická jádra Brandýsa nad Labem i Staré Boleslavi jsou od roku 1992 městskými památkovými zónami.

Brandýs nad Labem je spojen s císařskými a královskými tradicemi českých zemí a stejnojmenný zámek v jeho centru, jedna z nejvýznamnějších renesančních památek středních Čech, je pevně spjat s hlavním proudem českých dějin. Vedle Pražského hradu je jediným zámkem v zemi, kde v průběhu 4 staletí (mezi léty 1526 – 1918) pobývali všichni čeští králové. Zámecký mlýn s jedenácti moučnými koly byl největším mlýnem v tehdejším Království českém.

Stará Boleslav je nejstarší české poutní místo. Je spojeno především s osobou sv. Václava, který zde byl v roce 935 zavražděn a také s Mariánskou poutní tradicí. Staroboleslavské chrámy, zasvěcené křesťanské tradici svatováclavské a mariánské, mají statut národních kulturních památek.

Díky možnostem klidného života v rodinných domcích, dobré dopravní dostupnosti zaměstnání (rychlostní silnice R 10 ve směru Praha – Mladá Boleslav, která umožňuje rychlé automobilové i autobusové spojení na Černý Most, pražskou městskou část Letňany a Prosek), možnostem alternativní péče o předškolní děti, dostatečné kapacitě vzdělání v základních i středních školách v místě, řadě příležitostí k využití volného času nejen při sportovních aktivitách (vodní kanál, plavecký bazén, atletický stadion a in-line okruh v Houšťce) a v přírodě (nedaleké lesy, písková jezera, cyklostezky) se město stává domovem mnoha mladých rodin.

Nahoru