Home page > Aktuality > Uplynulo již 20 let od výročí vstupu České republiky do NATO

Uplynulo již 20 let od výročí vstupu České republiky do NATO

Uplynulo již 20 let od výročí vstupu České republiky do NATO. A právě tento pro armádu významný okamžik si slavnostním nástupem v pátek 8. března 2019 připomněli vojáci a občanští zaměstnanci útvarů a zařízení v posádce Brandýs nad Labem – Stará Boleslav. 

K tomuto významnému dni byl mimořádně vydán rozkaz ministra obrany Lubomíra Metnara, který vyhlásil ředitel Agentury logistiky brigádní generál Jaroslav Trakal. Velitel 26. pluku velení, řízení a průzkumu plukovník Zdeněk Gabriel využil tuto slavnostní příležitost k ocenění dvou příslušníků pluku pamětními mincemi za jejich vynikající práci.

Ve svém projevu plukovník Gabriel zmínil, že to není jen výročí Severoatlantické aliance, ale také systému protivzdušné obrany, jehož jsou jednotky 26. pluku členem: "Příští týden to bude již 20 let, kdy z vojenské základny v německém Ramsteinu odstartoval letoun, na jehož palubě byla mezinárodní vojenská delegace v čele s velitelem vzdušných sil NATO. Cílem byly nové členské státy severoatlantické aliance s úkolem prověřit jejich hotovostní systém protivzdušné obrany a symbolicky je začlenit do integrovaného systému PVO členských států NATO. Někteří z nás tento den strávili na letištích a operačních sálech velitelských a naváděcích stanovišť a s napětím jsme sledovali zásah hotovostních stíhačů, který završil několika měsíční přípravu spočívající ve zvládnutí operačních postupů dle standardů NATO".

Fotogalerie

Nahoru