Home page > Aktuality > Udržovat fyzickou kondici vojáka lze mnoha způsoby. V zimě například tréninkem na běžkách nebo na sněžnicích.

Udržovat fyzickou kondici vojáka lze mnoha způsoby. V zimě například tréninkem na běžkách nebo na sněžnicích.

Bohatá sněhová nadílka a teploty pod bodem mrazu poskytly staroboleslavským nové možnosti fyzického tréninku.

Ve středu 10. února 2021 byl pro vojáky 26. pluku připraven netradiční sportovní program - běžecké lyžování a chůze na sněžnicích. K zimnímu tréninku posloužil stadion a okolí Jaselských kasáren.

Na začátek trošku teorie...

Chůze v zasněženém terénu je záležitost poměrně fyzicky náročná a vyčerpávající. Běžecké lyže a sněžnice mají jedno společné - usnadňují nám pohyb ve sněhové pokrývce. Sněžnice oproti běžkám neumožňují skluz po sněhu, ale zato je snadnější naučit se je používat a dají se využít i v terénech, kde je využití lyží obtížnější nebo nemožné. Na zledovatělém povrchu jsou však jak lyže, tak sněžnice nebezpečné.

Sněžnice jsou nástroje usnadňující chůzi v hlubokém sněhu tak, že rozkládají hmotnost člověka na větší plochu, takže se méně zabořuje. Technika pohybu na sněžnicích vychází  z normální chůze, širší krok je důsledkem větší šířky sněžnic než u normální obuvi. Během chůze na sněžnicích můžeme použít hole - nejenže nám pomáhají při pohybu vpřed, ale jsou důležité pro udržení rovnováhy, kterou v hlubším a kyprém sněhu bývá někdy obtížné držet. 

A teď už jen SPORTU ZDAR!

 

 

Fotogalerie

Nahoru