Home page > Aktuality > Staroboleslavský heliport zaplnilo u příležitosti oslav Dne dětí téměř dva tisíce malých návštěvníků

Staroboleslavský heliport zaplnilo u příležitosti oslav Dne dětí téměř dva tisíce malých návštěvníků

Do prostoru heliportu u Jaselských kasáren v posádce Brandýs nad Labem – Stará Boleslav zavítalo v pátek 7. června 2019 téměř dva tisíce dětí.

Byl pro ně u příležitosti Mezinárodního dne dětí nachystán bohatý dopolední program, na jehož přípravě se podílela nejen Armáda České republiky, především Agentura logistiky a 26. pluk velení, řízení a průzkumu, ale i regionální složky Integrovaného záchranného systému. Den dětí oficiálně zahájili starosta města Brandýs nad Labem – Stará Boleslav Vlastimil Picek a zástupce ředitele Agentury logistiky plukovník Zdeněk Kolomý společně s dalšími představiteli zabezpečujících složek. „Jsme velice rádi, že jste se tu sešli v tak hojném počtu, a fakt, že každým rokem vás přibývá, pro nás znamená, že naše úsilí není marné,“ zaznělo z úst hlavního organizátora akce nadpraporčíka Miroslava Matěky.

K vidění byla spousta vojenské techniky nejen pozemních, ale i vzdušných sil. Nejdříve nad hlavami diváků zaburácely motory dvou víceúčelových bojových letounů Jas-39 Gripen z Čáslavi, potom dva výsadkáři z kbelské základny provedli z vrtulníku W-3A Sokol seskok padákem s dopadem přímo doprostřed heliportu. Z pozemní techniky byl jistě největší zájem o tank T-72. Malí návštěvníci si prohlédli i výstroj a výzbroj profesionálního vojáka.

Dynamická ukázka pořádkové jednotky Policie ČR s tématem zadržení dvou ozbrojených pachatelů po loupeži v bance byla obohacena o ukázku jízdní policie. Rovněž akční ukázka výcviku služebních psů, kterou zabezpečili vojáci 26. pluku velení, řízení a průzkumu, sklidila u diváků velký úspěch. Statická ukázka mobilního radiolokátoru ST-68U CZ byla také prezentací pluku, konkrétně 5. radiotechnické roty 262. radiotechnického praporu. Letošní novinkou bylo občerstvení v podobě pravého vojenského guláše, o jehož přípravu se zasloužili vojáci opět ze staroboleslavského pluku, tentokrát z roty logistiky 263. praporu podpory.

Nováčky na poli prezentujících složek byli celníci ze Středočeského kraje. Malým návštěvníkům i jejich doprovodu předvedli ukázky padělaného zboží, a zároveň je tímto varovali před jeho nákupem, dotkli se i tématu nelegálního obchodování s ohroženými druhy zvířat, nechyběla malá vědomostní soutěž a skládání různých puzzle. Současně s sebou přivezli techniku, jako například osobní vozy Škoda Octavia vybavené kamerovým systémem sloužícím pro lustraci a vyhodnocování registračních značek vozidel, a dále vozidla Volkswagen používaná ke statické kontrole vozidel a pro kontrolní činnost v systému elektronického mýtného a systému časového zpoplatnění (tzv. mýto a dálniční kupony).

Největším tahákem pro návštěvníky byl však mobilní velkokapacitní rentgen, který je celní správou využíván už více než šestnáct let během kontrolní činnosti, a který má nemalé zásluhy na odhalování nedovolené přepravy zboží pašeráky. Využití tohoto obřího zařízení je výhodné z důvodu časové nenáročnosti nejenom pro celníky, ale i pro kontrolované řidiče. V případě, že je vše v pořádku, trvá celý proces zhruba deset minut. „V praxi to funguje tak, že řidič nejprve předloží celníkům ke kontrole doklady od vozidla a nákladu, poté najede do určeného prostoru a opustí vozidlo. Následuje samotný proces rentgenování, jež trvá několik desítek vteřin. Během tohoto skenování získávají detektory v rameni rentgenu informace o intenzitě prošlého rentgenového záření, ze kterých je v reálném čase výpočetním systémem vytvářen radioskopický obraz nákladu a vozidla. Ten je posílán operátorům sedícím uvnitř rentgenu k vyhodnocení. Rentgen je schopen odhalit různé skrýše a tajné schránky, kde by se mohl případný kontraband ukrývat. Může se jednat například o dvojitou podlahu nebo vydlabané kusy dřeva,“ vysvětlil nadpraporčík Pavel Vysušil z Celního úřadu pro Středočeský kraj.  

Děti měly možnost zkusit si „naživo“ střelbu ze vzduchovky nebo se mohly hravou formou zdokonalit v poskytování první pomoci, ve znalostech pravidel silničního provozu nebo ve znalostech lesní flóry a fauny. Samozřejmě nechyběl rozmanitý doprovodný program, který pro ně opět připravil brandýský Městský dům dětí a mládeže – bubble show, dětský řetízkový kolotoč, surf simulátor, nafukovací lezecká stěna, skákací hrady, trampolíny nebo chůze na chůdách. Závěrečnou tečkou bylo osvěžující dovádění ve voňavé hasičské pěně.

Fotogalerie

Nahoru