Úvodní stránka > Aktuality > Premiér Bohuslav Sobotka navštívil během své návštěvy v Jihomoravském kraji radar protivzdušné obrany

Premiér Bohuslav Sobotka navštívil během své návštěvy v Jihomoravském kraji radar protivzdušné obrany

Předseda vlády České republiky Bohuslav Sobotka zavítal ve čtvrtek 10. srpna 2017 do Jihomoravského kraje. Během návštěvy regionu navštívil také radar protivzdušné obrany v lokalitě Sokolnice.

V areálu 4. radiotechnické roty delegaci společně přivítali velitel vzdušných sil generálmajor Jaromír Šebesta, velitel 26. pluku velení, řízení a průzkumu plukovník Milan Malík a zástupce velitele 262. radiotechnického praporu major Tomáš Strnad.

V úzkém kruhu se hovořilo o bezpečnosti a úkolech spojených se zajišťováním nedotknutelnosti vzdušného prostoru České republiky v rámci Severoatlantické aliance, nechybělo téma pořízení nových mobilních 3D radiolokátorů MADR. „Obměna radiolokační techniky je nezbytná, protože stávající radary sovětské provenience mají několikanásobně překročenou životnost. Nové mobilní 3D radiolokátory zajistí výrazně lepší přehled o vzdušné situaci,“ uvedl v krátké diskusi k tématu plukovník Milan Malík.

Okolí radiotechnické roty však není Bohuslavu Sobotkovi úplně neznámé: „Nedaleko Sokolnic jsem se narodil, proto se sem vždy rád vracím a jsem rád, že mi byla umožněna návštěva vašeho stanoviště,“ řekl s potěšením. Premiér se zaujetím sledoval prezentaci velitele roty kapitána Ivana Gacova o projektu výstavby a instalace páteřního radiolokátoru RAT-31DL. Zajímal se nejen o historii stanoviště a budoucí investiční záměr do nemovité infrastruktury, ale také o život obyvatelstva ve vesnicích v blízkosti radaru.

Program oficiální návštěvy předsedy vlády pak pokračoval prohlídkou objektu a technologií již zmíněného radiolokátoru RAT-31DL. Závěrečnou tečkou prohlídky radiolokační techniky pak byla „procházka“ po technologické rampě.

 

Fotogalerie

Nahoru