Home page > Aktuality > Pohybem na podporu válečných veteránů a Vojenského fondu solidarity

Pohybem na podporu válečných veteránů a Vojenského fondu solidarity

(převzato z army.cz)   V 8.05 hodin 8. května 2021 – v den, kdy si připomínáme 76. výročí ukončení druhé světové války – bude symbolicky odstartován celoarmádní charitativní běh na podporu válečných veteránů a Vojenského fondu solidarity s názvem „BĚH PRO VÁLEČNÉ VETERÁNY OKOLO REPUBLIKY“, který potrvá až do 25. května 2021.

Příslušníci 22. základny vrtulníkového letectva aktivně udržují památku válečných veteránů a není jim lhostejný ani osud vojenských kolegů a kamarádů, kteří se ocitli v těžké životní situaci. Propojit tradici s pomocí druhým se rozhodli v rámci naprosto výjimečného celorepublikového projektu, který zorganizovali ve prospěch Vojenského fondu solidarity (VFS) již poněkolikáté.

Celoarmádní charitativní běh na podporu válečných veteránů a Vojenského fondu solidarity s názvem „Běh pro válečné veterány okolo republiky“, do kterého jsou zapojeny více než dvě desítky útvarů a zařízení resortu obrany, bude odstartován symbolicky v 8.05 hodin 8. května 2021 – v den, kdy si připomínáme 76. výročí ukončení druhé světové války, a potrvá až do 25. května. Původní záměr organizátorů bylo symbolicky běžet po českých hranicích a uběhnout štafetově 1 800 km. Kvůli covidu však z původního plánu sešlo a vojáci poběží, stejně jako v loňském roce, na svých útvarech a v jejich okolí. „Nechtěli jsme to vzdát. Z akce se vytvořila krásná tradice, kterou chceme udržet,“ uvedl hlavní organizátor běhu nadpraporčík Pavel Eigl z 22. základny vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou.

Hlavním cílem akce je připomínat vojenské tradice a válečné veterány jako nositele těchto tradic a morálních hodnot, které se staly pevným základem pro budování svobodné a demokratické České republiky a v rámci tohoto charitativního projektu mohou zaměstnanci resortu finančně přispět do Vojenského fondu solidarity. Ten pečuje o vojáky v činné službě a jejich blízké. Svojí okamžitou a adresnou finanční podporou už několik let podává pomocnou ruku všem, kteří to potřebují.

Patronát nad během převzala předsedkyně Vojenského fondu solidarity brigádní generálka Lenka Šmerdová 

„V loňském roce se poprvé uskutečnil celorepublikový formát akce Běh pro válečné veterány okolo republiky. Nápad podpořit VFS tímto způsobem vzešel od samotných vojáků. Moc mě potěšilo, že se podařilo propojit sportovního ducha a pomoc potřebným. Je skvělé, že táhneme za jeden provaz a že si pomáháme. Jsem ráda, že i v tomto roce běh pořádáme znovu. Srdečně zvu všechny příznivce pohybu, vojáky i veřejnost. Společně poběžíme na pomoc vojákům, kteří se ocitli v těžké životní situaci," hodnotí akci brigádní generálka Lenka Šmerdová.

Projekt celoarmádního charitativního běhu podpořil i v letošním roce ČEZ, který ve své aplikaci „Pomáhej pohybem“ prezentuje iniciativu vojáků pod názvem "Běh pro válečné veterány". Cílem je v této aplikaci nasbírat stanovený počet bodů v časovém limitu, aby ČEZ věnoval 100 000,- korun. Kromě samotných vojáků mohou pohybem přispět i rodinní příslušníci vojáků, kamarádi a všichni, kdo chtějí pomoct.


Symbolem akce „Běh pro válečné veterány“, jehož návrh byl vytvořen příslušníky JTAC (předsunutí letečtí návodčí) vrtulníkové základny, se stalo srdce připomínající plátek makového květu – srdce jako symbol rozhodnutí mladých mužů a žen, kteří se dobrovolně rozhodli opustit své rodiny, aby se mohli do vlasti vrátit bojovat proti okupační moci. Srdce však také vyjadřuje postoj dnešní generace vojáků, kteří na hrdinství svých předků nezapomněli. Uvnitř jsou dvě siluety – pilot a příslušník pozemního vojska. Oba hledí s pokorou do země jako výraz prodělaných útrap, které následovaly v Československu po ukončení druhé světové války. Toto období symbolizují dva ostnaté dráty, jeden překrývající oko infanteristy, který přeneseně vyjadřuje anonymitu a zapomnění statečných lidí, které se snažil komunistický režim vymazat z paměti národa.

Autor: Štěpánka Tříletá (22. zVrL), doplnění: kpt. Lucie Machorková, foto: AČR, ČEZ

 

Fotogalerie

Nahoru