Home page > Aktuality > Náčelník Generálního štábu Armády České republiky osobně poděkoval vojákům, kteří zachránili život svého kolegy

Náčelník Generálního štábu Armády České republiky osobně poděkoval vojákům, kteří zachránili život svého kolegy

Armádní generál Aleš Opata ocenil v úterý 15. září  2020 mincí a plaketou za Záchranu lidského života pět vojáků, mezi nimi i tři příslušníky 26. pluku.

„Jsem rád, že zkušenosti, které jste získali během výcviku nebo nasazení, dokážete využít při záchraně lidského života, ať už kolegy nebo dítěte. Svědčí to o tom, že jste na svou práci v armádě dobře připraveni,“ zhodnotil generál Opata.

Mezi vyznamenanými byli i příslušníci 26. pluku velení, řízení a průzkumu Brandýs nad Labem - Stará Boleslav: poručík Bedřich Hrbáček a četaři Martin Turek a Miloslav Voják. Vojáci poskytli profesionální první pomoc svému kolegovi, který během služby náhle zkolaboval a upadl do bezvědomí, během kterého došlo k srdeční zástavě.

„Náš kolega najednou přestal dýchat, zmodral, dostal se do epileptického šoku, který vyústil v celkový kolaps organismu a k okamžité zástavě srdce. Miloslav neváhal a začal provádět masáž srdce a obnovovat jeho životní funkce, v tom se s Martinem střídali. Já jsem ihned volal záchrannou službu a koordinoval celou akci,“ popsal vážnou situaci poručík Bedřich Hrbáček a dodal: „Nikdy jsem nepocítil takovou úlevu, jako když náš kolega začal opět dýchat a na místo dorazili záchranáři.“ Zachráněný voják musel být nakonec hospitalizovaný, jeho kamarádi ho v nemocnici pravidelně navštěvovali.

Vojáci – hrdinové – se shodnou na tom, že zachránit lidský život je přirozenou povinností každého občana naší země, svými činy se nikde nechlubí a neupozorňují na ně.

(převzato z www.army.cz

Foto: prap. Petr Dohnal (KaGŠ), archiv 26. pVŘPz

Fotogalerie

Nahoru