Home page > Aktuality > Generál Opata ocenil vojáky, kteří zachraňovali muže s téměř amputovanou rukou

Generál Opata ocenil vojáky, kteří zachraňovali muže s téměř amputovanou rukou

(převzato z army.cz)     Ve středu 17. února 2021 ocenil náčelník Generálního štábu Armády ČR armádní generál Aleš Opata certifikátem Laudi Memorabilis a plaketou za záchranu života vojáky 26. pluku velení, řízení a průzkumu Brandýs nad Labem – Stará Boleslav.

Když se rotmistr Tomáš Zajíček, rotní Patrik Míšek a David Matouš a četař Tomáš Benešovský, kteří byli právě nasazeni v Domě denní péče Samopše, vraceli v prosinci minulého roku ze směny, netušili, co je čeká na silnici. Silný vítr a padající stromy způsobily dopravní nehodu, při které byl vážně zraněn řidič. Dramatická situace ohrožovala nejen projíždějící vozidla, ale také je samotné.

„Díky absolutní souhře v týmu, kde měl každý z vás předem stanovenou roli, jste ukázali, že i takto nebezpečná situace se dá zvládnout. Zachraňovali jste lidský život a zabránili dalšímu neštěstí. Za to vám patří velké poděkování. Jsem na vás pyšný,“ zhodnotil armádní generál Aleš Opata.

Spadlý strom poškodil řidiči vozidlo, po jeho opuštění zasáhl muže další padající strom a těžce ho zranil na spánku a ruce, která byla téměř amputovaná. Na místě už byla projíždějící řidička. „Patrik si od vyděšené ženy vzal telefon a začal komunikovat s dispečerem linky 112, protože absolvoval kurz poskytování první pomoci v boji CLS (Combat Life Saver), věděl z nás nejlépe, co má kdo dělat. David pak otřesenou paní uklidňoval. Tomáš a já jsme asistovali Patrikovi, který přiškrtil raněnému silně krvácející ruku a monitoroval jeho životní funkce. Pacienta jsme přikryli termoizolační folií a až do příjezdu záchranné služby jsme s ním komunikovali,“ popsal rotmistr Tomáš Zajíček.

Kdo z vojáků zrovna nemluvil s raněným, tak hlídal, aby na ně nespadl další strom, či zastavoval a odkláněl přijíždějící vozidla. Nakonec ještě vojáci pomohli přivolaným hasičům odklidit spadlé stromy.

„Kluci se projevili jako skvělí parťáci, na které je i v těch nejkrizovějších situacích stoprocentní spolehnutí,“ uzavřel rotmistr Zajíček.

Autor: podplukovnice Vlastimila Cyprisová (KaGŠ), foto: praporčík Petr Dohnal (KaGŠ), archiv 26. pluku

Fotogalerie

Nahoru