Home page > Aktuality > Generál Opata ocenil pět příslušníků armády. Mezi nimi i vojákyni 26. pluku, která se svým partnerem zabránila požáru.

Generál Opata ocenil pět příslušníků armády. Mezi nimi i vojákyni 26. pluku, která se svým partnerem zabránila požáru.

(převzato z army.cz)  V pondělí 12. dubna předal náčelník Generálního štábu Armády ČR armádní generál Aleš Opata plakety, mince a ocenění Laudi Memorabilis za záchranu lidského života a ochranu majetku čtyřem vojákům a jedné vojákyni.

„Jsem hrdý na to, jakým způsobem jste reagovali při nenadálých a napjatých situacích, kdy jste zachránili lidské životy nebo majetek. Za to vám patří velké poděkování. Přispíváte tak k budování dobrého jména naší armády,“ uvedl armádní generál Aleš Opata.

Souhra v osobním i pracovním životě

Když major René Krátký ze 4. brigády rychlého nasazení projížděl s nadrotmistryní Hanou Kožušníkovou z 26. pluku velení, řízení a průzkumu kolem Domova pro osoby se zdravotním postižením v Jáchymově, všiml si hořícího vozidla. „Okamžitě jsem zastavil. Uviděl jsem dvě do sebe vklíněná vozidla, z jednoho z nich šlehaly plameny. Hanka rychle běžela do nejbližší budovy a sehnala hasicí přístroj. Do několika minut se mi podařilo požár uhasit,“ popsal major Krátký. Když přijela Policie ČR a hasičská jednotka, vozidlo už nehořelo. René s Hankou jsou životními partnery, dokážou se na sebe spolehnout jak v pracovním, tak v osobním životě. Svoji souhru prokázali v i této nebezpečné situaci, kdy šlo o život.

Podle vyjádření ředitele domova Pavla Nováka začalo na parkovišti v těsné blízkosti hlavního objektu hořet auto jednoho ze zaměstnanců. Vozidlo se náhle rozjelo a narazilo přímo do palivové nádrže dalšího vozu. Venku byla tma a nikdo ze zaměstnanců nic nezpozoroval.

„Uvědomujeme si, jak důležité bylo, že okolo Domova pojížděli v tu chvíli lidé, kterým není jedno, co se dělo v jejich okolí, kteří se dokáží v důležitých situacích okamžitě rozhodnout a kteří se nebojí pro druhé riskovat své zdraví,“ uvedl v děkovném dopise ředitel domova Pavel Novák. Včasný zásah vojáka a vojákyně zabránil tragédii s nedozírnými následky jak na zdraví osob, tak i majetku. V domově je ubytováno 170 klientů, stará se o ně stejný počet zaměstnanců.


Další ocenění vojáci:

  • četař Jakub Kuzma ze 41. mechanizovaného praporu Žatec za poskytnutí první pomoci chlapci, kterého srazilo auto na přechodu pro chodce
  • četař Vítězslav Čaněk a desátník Petr Bauer, vojáci 102. průzkumného praporu z Prostějova, za záchranu dehydrované a vyčerpané seniorky, která si ve svém bytě zlomila nohu v krčku

Autor: podplukovnice Vlastimila Cyprisová, foto: praporčík Petr Dohnal (oba KaGŠ)

Fotogalerie

Nahoru