Home page > Aktuality > Cvičení Clear Sky prověřilo schopnost reakce na nestandardní situace

Cvičení Clear Sky prověřilo schopnost reakce na nestandardní situace

Ochrana vzdušného prostoru České republiky v podmínkách krize a otevřeného konfliktu – to byl námět cvičení Clear Sky 2019, jež proběhlo 8. a 9. října 2019 v lokalitě Hlavenec nedaleko Staré Boleslavi.

Šlo v něm především o zvládnutí operačních postupů pro vedení vzdušných operací společně s obranou a ochranou hlavního místa velení. „Čisté nebe“ je hodnocené dle standardů NATO, a proto se jej zúčastnili kvalifikovaní hodnotitelé ze Slovenska, Německa, Maďarska a Belgie. Vojáci byli prověřováni v reakci na nestandardní situace ve vzdušném prostoru, jako například ztrátu komunikace s pilotem letounu, lety v rozporu s letovým plánem, provokativní lety blízko státní hranice, nehodu letounu nebo civilní letoun v tísni.

„Pro 26. pluk velení, řízení a průzkumu je Clear Sky každoročním vyvrcholením přípravy personálu, plánování cvičení takového rozsahu je velmi náročné a trvá téměř rok. Jde o komplexní scénář, kdy pomocí širokého spektra incidentů prověřujeme schopnost pluku plnit úkoly nejen ve prospěch integrovaného systému protivzdušné a protiraketové obrany států Severoatlantické aliance NATINAMDS, ale i úkoly spojené například s obranou a ochranou a všestranným logistickým zabezpečením,“ uvedl řídící cvičení plukovník Pavel Růžička, zástupce velitele pluku.

Sledovanými oblastmi byly zmíněné logistické zabezpečení jednotky při vedení bojové operace a ochrana a obrana hlavního místa velení – zdravotní komplikace příslušníka bojové směny, výpadek dodávky elektrické energie, kontaminace vodního zdroje, porucha hlavního serveru, neoprávněný vstup na falešnou identifikační kartu, demonstrace v prostoru vstupní brány, zraněný voják po pádu ze strážní věže, narušitel v perimetru, nález podezřelého balíčku, pozemní útok nebo požár lesa.

Centrem cvičení byly prostory 261. střediska řízení a uvědomování (CRC – Control and Reporting Centre), simulovaná činnost však probíhala téměř na všech místech stálé dislokace jednotek pluku. Výjimkou nebyl ani objekt radiotechnické roty u východočeské obce Nepolisy, kde se nachází páteřní radar Aliance, známý též pod laickým názvem „kopačák“. Zde si vojáci museli kromě obrany a ochrany jednotky poradit se simulovanými poruchami a závadami radiolokační techniky nebo výpadkem radarové informace následkem rušení.

Kromě 26. pluku velení, řízení a průzkumu byly do cvičení Clear Sky 2019 zapojeny nejen útvary vzdušných sil (21. základna taktického letectva a 24. základna dopravního letectva), ale i další složky armády a Ministerstva obrany (Vojenský geografický a hydrometeorologický úřad, Univerzita obrany a Společné operační centrum MO). Celé cvičení proběhlo také v přímé spolupráci s mezinárodním centrem vzdušných operací CAOC (Combined Air Operation Centre) v Uedemu, které je nadřízeným prvkem CRC.

Fotogalerie

Nahoru