Home page > Aktuality > Během „Allied Sky" jsme na českém nebi mohli vidět B-52

Během „Allied Sky" jsme na českém nebi mohli vidět B-52

V pondělí 31. května 2021 se ve vzdušném prostoru České republiky uskutečnil let dvojice bombardovacích letounů B-52 Stratofortress letectva Spojených států amerických.

Let proběhl v rámci programu „Allied Sky“, kdy prostředky USA obletí veškeré státy NATO v jednom dni. Jedná se o demonstraci schopností a připravenosti spojeneckých vzdušných sil USA a NATO působit společně.  

261. Středisko řízení a uvědomování (CRC - Control and Reporting Centre) se podílelo na zabezpečení koordinace a navedení dvou stíhacích letounů JAS-39 Gripen ze základny Čáslav, aby bombardéry po celou dobu jejich letu nad naším územím doprovázely. Letouny B-52 startovaly ze španělské letecké základny Moron a dále pokračovaly po trase Itálie, Rumunsko, Maďarsko, Slovensko, Česká republika, Polsko, Baltské státy, Německo, Francie a zpět do Španělska. Během více než jedenáctihodinového letu jsme mohli sledovat bombardéry na českém nebi po dobu přibližně 20 minut.

Přínosem pro hotovostní směnu NATINAMDS byla možnost procvičit procedury navedení na cíle, které se v našem vzdušném prostoru nevyskytují příliš často.

Autor: kolektiv CRC, foto: USAF

Fotogalerie

Nahoru